Refleksologia jest to obszerna nauka sięgająca swymi korzeniami w zamierzchłą przeszłość tak starą jak ludzkość, a lokalizacja jej powstania oscyluje wokół jednych z najstarszych kultur świata: starożytnego Egiptu i Dalekiego Wschodu. Zajmuje się ona rozmieszczeniem refleksów na stopach, dłoniach, twarzy i głowie, poprzez które można bezpośrednio wpływać na poprawę pracy ludzkiego ciała.
 
Trudno dziś powiedzieć, kto tak naprawdę jest twórcą refleksologii stóp i dłoni, ale popularyzację i usystematyzowanie doświadczeń o wpływie na organizm pracy unikalną metodą, polegającą na chodzeniu kciukiem i palcami ruchem gąsienicy na stopach i dłoniach po refleksach tam znajdujących się, dokonała pani Eunice Ingham i ta technika została nazwana jej imieniem, jako refleksologia metodą Ingham.
  Wiedza ta została przelana na papier i wydana w formie książki pt. "Lepsze zdrowie z refleksologią stóp. Oryginalna metoda Ingham uzupełniona refleksologią rąk" a jej autorem jest pan Dwight C. Bayers. Na język polski przetłumaczyła ją założycielka Polskiego Instytutu Refleksologii Wanda Budzanowska-Bratko.
 
Do tego dochodzi jeszcze część refleksologii zajmująca się pracą na twarzy i głowie. Opracował ją Prof. Dien Cham z Uniwersytetu w Hanoi wraz z grupą współpracowników na podstawie bardzo starych  zapisków pamiętających jeszcze czasy wynalezienia papieru.
   Metodę tą upowszechniła Dr Marie-France Muller w swej książce pt. "Facial Reflexology a self care manual"  powołując się na dokumentację opracowaną  przez ww. zespół.
 
W Polsce pierwszymi nauczycielami refleksologii stóp metodą Ingham jak również refleksologii twarzy i głowy byli Państwo Wanda i Andrzej Bratko, założyciele Polskiego Instytutu Refleksologii (więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie (Polskiego Instytutu Refleksologii, www.refleksologia.com), którzy do dziś prowadzą zajęcia z refleksologii dwa razy w roku: na jesieni i na wiosnę w różnych częściach Polski.
 
Na czym polega zabieg refleksologii? Polega na uaktywnieniu refleksów znajdujących się na stopach, dłoniach oraz twarzy i głowie usprawniających pracę całego organizmu usuwając z niego problemy zdrowotne (więcej informacji na ten temat można znaleść w zakładce "Zdrowie w zasięgu naszych dłoni").
 
Dlaczego tak się dzieje? A mianowicie dlatego, że w tych częściach ciała znajdują się:
- końce kanałów energetycznych zasilających cały organizm w życiodajną energię,
- zakończenia nerwowe przekazujące bodźce z zewnątrz do mózgu a następnie do właściwych organów czy części ciała,
- naczynia krwionośne dzięki, którym następuje dotlenianie i odżywianie komórek organizmu oraz usuwanie z nich toksyn,
a my przeprowadzając zabieg refleksologii mobilizujemy je do działania.
 
I dziwnym może się wydawać, ale stosując refleksologię, czyli uciskając w odpowiedni sposób punkty refleksyjne  znajdujące się na stopach, dłoniach czy twarzy i głowie jesteśmy w stanie usunąć dokuczliwe, a czasami nawet niemożliwe do usunięcia przy pomocy medycyny akademickiej, dolegliwości.
Przez tysiące lat ludzie korzystali z tej wiedzy, więc dlaczego my mielibyśmy być gorsi?
 
dyplomowany refleksolog Urszula Mazurkiewicz